سعید اسکندری، معاون پشتیبانی و فناوری اطلاعات “بخشش”، در گفت‌وگو با ایکنا، از راه‌اندازی ۱۱ مرکز کاشت حلزون کشور و بخش مشاوره ژنتیک، به منظور پیشگیری از تولد کودک ناشنوا خبر داد.
وی تصریح کرد: بنیاد خیریه شنوایی بخشی شفاء (بخشش) در نیمه دوم سال ۹۵ با حضور عده‌ای از پزشکان متخصص گوش، حلق و بینی و کاشت حلزونی کشور و جمعی از مدیران خیراندیش و نیکوکار با شعار «شنیدن برای همه» و با هدف کمک به ناشنوایان و کم شنوایان نیازمند و کاهش تولد کودک ناشنوا در کشور تاسیس شد.

اسکندری با بیان اینکه بنیاد “بخشش” در سه محور کمک هزینه کاشت حلزون؛ کمک هزینه پس از کاشت و تامین قطعات و کمک هزینه پیشگیری فعالیت می‌کند عنوان کرد: این بنیاد از زمان تأسیس تا پایان سال ۹۶ کمک هزینه مربوط به کاشت حلزون را به ۳۷۵ نفر از بیماران در زمان مناسب اهداء کرد تا کاشت حلزون این افراد با تاخیر مواجه نشود.

وی افزود: کمک هزینه پس از کاشت بخشش نیز در همین مدت به هزار و ۱۸۰ کودک نیازمند اهداء شده است تا این افراد نیز بتوانند قطعات معیوب و پروتز‌های خود را به موقع تعویض و یا تعمیر کنند.

معاون بنیاد “بخشش” همچنین مهمترین اولویت این بنیاد را پیشگیری دانست و عنوان کرد: در این راستا با پیگیری‌ها و نشست‌های متعدد تخصصی با مسئولان و متخصصان ژنتیک و همراهی و هم افزایی مراکز کاشت حلزون کشور به منظور پیشگیری از تولد کودک ناشنوا، به‌ویژه برای خانواده‌هایی که دارای یک کودک ناشنوا هستند اقدام به ایجاد «بخش مشاور ژنتیک» در مراکز یاد شده برای خانواده‌های علاقه‌مند کرده است.

وی ادامه داد: “بخشش” هزینه مربوط به آزمایش‌های مربوطه را برای خانواده‌های نیازمند تامین می‌کند، در سال ۹۶ بخشش توانست هزینه آزمایشگاهی ۹۳ نفر از خانواده‌های مشاوره شده نیازمند را پرداخت کند همچنین در پی توافقی که با ادارات کل بهزیستی در استان‌ها انجام گرفت، بخشی از هزینه‌های آزمایشگاهی که در آزمایشگاه‌های طرف قرارداد بهزیستی صورت می‌گیرد نیز از سوی این سازمان پرداخت می‌شود.

اسکندری افزود: “بخشش” امیدوار است بتواند با عملیاتی کردن این حرکت طی ۱۰ سال آینده به میزان قابل توجهی از تولد کودک ناشنوا و کم شنوا پیشگیری کند و در این راستا دست نیاز خود را به سوی همه خیرین حقیقی و حقوقی برای کمک به این نهضت شنوایی بخشی دراز می‌کند.