رئیس هئیت امنای بنیاد “بخشش”: ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر افراد ناشنوا کاندیدای سالانه کاشت حلزون در کشور هستند

رئیس هیأت امنای“بخشش” از نامزد شدن ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر افراد ناشنوا در سال برای کاشت حلزون در کشور خبر داد.

دکتر محمد فرهادی در حاشیه پنجمین کنفرانس بین المللی شنوایی کشور اظهار داشت: بسیاری از خانواده‌های نیازمند به کاشت حلزون توانایی تامین هزینه‌های  این کار را ندارند. وی با اشاره به اطلاعات موجود در کشور در حوزه ناشنوایی، افزود: شیوع این معلولیت خاموش سبب شد که بنیاد خیریه شنوایی بخشی شفا “بخشش” با مشارکت تعدادی از  متخصصان این حوزه  و مرحوم حاج آقا نیری – دبیر کل فقید مجمع خیرین سلامت تأسیس شود.

وزیر اسبق علوم با بیان اینکه تاسیس این  بنیاد با استقبال خوبی از سوی پزشکان این حوزه و خیرین مواجه شد، بیان کرد: در این مدت یک سال و نیم خدمات بسیار ارزنده ای توسط بخشش ارائه شد.

وی با بیان اینکه تامین اعتبار کاشت برای کاندیداهای کاشت حلزون که بضاعت مالی نداشتند یکی از مهمترین اقدامات “بخشش” بوده است، عنوان کرد: کودکان بی‌بضاعت در این مدت مورد حمایت بخشش قرار گرفته و هم تامین اعتبار برای قطعات یدکی و لوازمی که بعد از کاشت مورد نیاز این کودکان از اقدامات بنیاد بخشش بوده که تعداد این افراد بیش از هزار نفر است.

فرهادی با بیان اینکه اقداماتی برای مشارکت خیرین در این حوزه انجام شده است، عنوان کرد: در هر سال بین 1000 تا 1500 نفر کاندیدای کاشت حلزون شنوایی در کشور داریم و این مقدار شاید در برخی اوقات کم نشود و این موضوع با اجرایی شدن پیشگیری قابل کاهش است.

رئیس هیأت امنای“بخشش” با بیان اینکه موضوع پیشگیری و کار فرهنگی برای کاهش زاد و ولد و کم شدن جمعیت ناشنوایان در دستور کار بخشش قرار دارد، عنوان کرد: باید اقداماتی انجام شود که میزان نیاز به کاشت در کشور کاهش یابد.

وزیر اسبق علوم با بیان اینکه کاشت حلزون شنوایی دستاوردهای عظیمی در بین کودکان ناشنوا ایجاد کرده است،گفت: اگر افراد نیازمند به کاشت،  کاشت حلزون نشده بودند علاوه بر معلولیت، محتاج و درگیری زیادی برای خانواده ایجاد می‌کردند. وی ادامه داد: ناشنوایی علاوه بر هزینه‌های بالا و هزینه‌های سربار برای نگهداری معلول در هزینه‌های میلیاردی بر کشور وارد می‌کند.

فرهادی با بیان اینکه فردی که ناشنوا به دنیا می‌آید تا رسیدن به سن 20 سالگی هزینه ای میلیاردی با توجه به میزان افراد ناشنوا در کشور تحمیل می‌کند، گفت: تاسیس “بخشش” در فضایی علمی انجام شد و این بنیاد تنها برای کمک و تامین اعتبار ایجاد نشده است. وی با بیان اینکه ما هم در این حوزه وظیفه سنگینی داریم، گفت: روش‌های جدید علمی و استفاده از امکانات روز و فضای رسانه ای می‌تواند در کاهش جمعیت ناشنوای کشور موثر باشد.