روایتی دختری که بیست سال قبل با وجود شایعات متعددی درباره کاشت حلزون، تن به چنین جراحی می‌دهد و امروز خود از حامیان خانواده‌ها برای ارائه مشورت است بطوریکه مادر او می‌گوید: شاید کاشت حلزون سخت باشد ولی این کار با شنیدن صدای کودک از بین می‌رود.بیست سال قبل مادری بعد از تولد کودک خود در مشهد متوجه می‌شود که این کودک ناشنوا است، سه ماه بعد از تولد کودک ناشنوا مادر سایه در جریان اخبار متوجه می‌شود که تکنولوژی کاشت حلزون برای کودکان ناشنوا در یکی از بیمارستان‌های تهران راه اندازی شده و کودکان ناشنوا با این تکنولوژی شنوایی خود را به دست می آورند.

مادر سایه می‌گوید: «برخی اوقات تا صبح در کنار این بچه می‌نشستم و می‌گفتم که خدایا من با این بچه چه کنم و آینده آن چه خواهد شد و زندگی ما تحت الشعاع ناشنوایی سایه قرار گرفته بود».

خانم ابوبکری بهترین خبر زندگی خود را از زبان “دکتر فرهادی” در تلویزیون شنید که وی در حال معرفی تکنولوژی کاشت حلزون برای کودکان ناشنوا بود و هیچ وقت این زمان را از یاد نمی‌برد، می‌گوید: «از فردای شنیدن این خبر عزم خودمان را جزم کردیم و سریعاً سایه را به تهران آوردیم ولی به ما گفتند که سن این کودک برای کاشت حلزون کم است و باید بعد از مدتی برای کاشت حلزون مراجعه کنید».

در یک سالگی سایه را برای انجام آزمایشها به یکی از مراکز شنوایی سنجی بردیم و در همان جا یک خانم که از ما آزمایش گرفت می‌گفت: چرا می‌خواهی این بچه را عمل کاشت کنی؟ این کار را نکن! این خانم می‌گفت که کاشت حلزون مشکلاتی برای شما ایجاد می‌کند و این حرف من را بسیار نگران کرد و این موضوع را با همسرم در میان گذاشتم، همسرم بعد از شنیدن این سخنان گفت ما حتما این کار را انجام می‌دهیم چون راهی برای ما باقی نمانده است.

مادر سایه می‌گوید: «کاشت حلزون سختی‌های زیادی برای والدین دارد اما سختی این کار با شنیدن کودک از بین می‌رود و شیرینی خوبی دارد».

در زمانی که سایه تحت عمل کاشت حلزون قرار گرفت سازمان‌های مردم نهاد تخصصی در این حوزه نبودند که بخواهد به این بیماران خدمت رسانی کند، اما این روزها بنیاد خیریه شنوایی بخشی شفاء (بخشش) در مورد حمایت از کودکان نیازمند به کاشت حلزون توسط تعدادی از متخصصان از جمله دکتر فرهادی و دکتر خورسندی – پزشک “سایه ابوبکری” و همکاران و مساعدت دولت راه اندازی شده و از کودکان حمایت مالی و علمی می‌کند.

خبرگزاری تسنیم با سایه ابوبکری گفت و گویی انجام داده که در این گفت و گو سعی شده که در مورد شایعاتی که در مورد کاشت حلزون در بین مردم وجود دارد شفاف سازی شود.

 • تسنیم: خانم ابوبکری چند سال دارید و در حاضر چه می‌کنید؟

سایه ابوبکری هستم متولد سال 74 و در خراسان رضوی ساکن هستیم و در حال حاضر دانشجوی کارشناسی شیمی دارویی در مشهد هستم و در سال 76 عمل کاشت حلزون را در تهران و با هدایت دکتر خورسندی انجام دادم.

 • تسنیم: از کاشت حلزون بیشتر برای ما بگویید؟

کاشت حلزون سبب نجات زندگی من شد و صدا طعم زندگی است و ما به عنوان افرادی که کاشت حلزون کردیم دارای دو دنیای متفاوت هستیم، من کسانی که ناشنوا هستم را بسیار خوب درک می کنم، اگر عمل کاشت حلزون انجام نداده بودم هیچ راه ارتباطی با مردم و جامعه نداشتم و الان مشخص نبود که چه سرنوشتی در انتظار من بود.

 • تسنیم: کاشت حلزون برای شما مشکلی هم ایجاد کرد؟

کاشت حلزون هیچ مشکلی ندارد و زندگی افراد ناشنوا را نجات می‌دهد و هیچ درد و ترسی ندارد و اگر بچه خودم هم ناشنوا بشود حتما عمل کاشت حلزون را برای وی انجام می‌دهم و اصلا هیچ دردی ندارد، تعبیر من از کاشت حلزون چیزی مانند قلب دوم من است.

 • تسنیم: در مورد پروتزهای کاشت مشکلی متوجه شما نیست؟

در مورد کاشت حلزون و پروتزهای آن برخی به من می‌گفتند که وقتی سوار هواپیما می‌شوی ممکن است که پروتز داخل سرت منفجر شود که به هیچ وجه اینطور نیست و یا در ایست‌های بازرسی امکان رد شدن نداری، من از بچگی پروازهای متعددی با هواپیما داشتم و این موضوع که پروتزها در زمان سوار شدن به هواپیما و گیت بازرسی منفجر می‌شوند کاملا شایعه است و صحت ندارد و فقط برای احتیاط در زمان خروج از گیت بازرسی دستگاه خاموش شود بهتر است.

 • تسنیم: آیا کاشت حلزون محدودیتی هم دارد؟

کاشت حلزون هیچ محدودیتی ندارد و من با کاشت آن حتی با کاور ضد آب به استخر و شنا می روم و حتی 4 سال به صورت حرفه ای ورزش کردم و هیچ مشکلی برای من پیش نیامده است.

 • تسنیم: پیشنهاد شما برای متقاضیان کاشت حلزون چیست؟

به نظر من این افراد و والدین آنها نباید نگران باشند و وقتی که این تکنولوژی به جامعه آمده امکان استفاده از آن وجود دارد و جای نگرانی نیست و بهترین راه برای افراد ناشنوا کاشت حلزون است.

 • تسنیم: شایعات در مورد کاشت حلزون در جامعه چه مواردی است؟

یکی از موارد در مورد کاشت حلزون این است که متقاضیان کاشت حین جراحی جان خود را از دست می‌دهند که اصلاً اینگونه نیست و حتی از سال 93 که شخصاً در گروه حامیان کاشت حلزون در فضای مجازی حضور دارم اصلا به چنین موردی برخورد نکردم.

 • تسنیم: چگونه تجربیات خود را به دیگران منتقل می کنید؟

کانالی در یک پیام‌رسان دارم و در این فضای مجازی حدود 900 نفر مشارکت دارند و اطلاعات و تجربیات خودم را به این افراد اشتراک می‌گذارم.

 • تسنیم: چقدر برای کمک به کسانی که در این زمینه دنبال اطلاعات هستند کمک می‌کنید؟

برخی به من می‌گویند که باور نمی‌کنیم که شما عمل کاشت حلزون انجام داده باشید، من به این دوستان اعلام کردم که حاضرم با مدرک ثابت کنم که ناشنوا بودم و عمل کاشت حلزون انجام دادم حتی از سمعک خودم برای آنها تصویر ارسال می‌کردم تا باور کنند.

 • تسنیم: چند نفر از تجربه شما در کاشت حلزون استفاده کردند؟

تعداد زیادی از افرادی که عضو گروه حامیان کاشت بودند از من بابت راهنمایی‌های و اصراری که برای کاشت حلزون داشتم تشکر کردند و این افراد حدود 100 نفر از سراسر کشور هستند.

 • تسنیم: عوامل موفق در کاشت حلزون چیست؟

یکی از علل های موفقیت تمام بچه های کاشت حلزونی اعتماد به نفسی است که یک پدر مادر می توانند به آنها بدهند و من از پدر و مادر خودم سپاس گزارم که این اعتماد بنفس را به من دادند که هیچوقت احساس نکنم مشکلی دارم و احساس نکنم با بچه های دیگه فرق دارم.

 • تسنیم: از دکترتان خبری داشتید؟

دکتر خورسندی را بعد از بیست سال در کنگره بین المللی کاشت حلزونی در شهر مشهد دیدم و از وی بابت این هدیه که به من دادند تشکر می‌کنم.

 • تسنیم: سازمان‌های مردم نهاد در حوزه کاشت حلزون چه میزان می‌توانند در کاهش ناشنوایی نقش ایفا کنند؟

سازمان‌های مردم نهاد قطعاً در این زمینه بهترین مشاوران و عامل روحیه بخشی به والدینی هستند که از کاشت حلزون برای کودکان خود هراس و واهمه دارند، از تاسیس بنیاد “بخشش” که با وجود متخصانی مانند دکتر فرهادی، دکتر خورسندی و دکتر اجل لوییان تاسیس شده بسیار خوشحال شدم.

این روزها بیست سال از زمان کاشت حلزون “سایه ابوبکری” می‌گذرد؛ سایه ابوبکری امروز یکی از موفقترین افراد است که توانسته در کنار شنوایی به موفقیت‌های بزرگی در جامعه دست پیدا کند و برای کسانی که از کاشت حلزون برای کودکان ناشنوای خود ترس و واهمه دارند مشاوری امین باشد.